Alarm z powiadomieniem na komórkę, czyli strzeż się SMS?a

Ostrzeżenie! Zanim wybierzesz alarm do swojego domu, dowiedz się jaki system alarmowy w razie włamania zadzwoni na Twój telefon komórkowy. Bardzo ważne: ZADZWONI, a nie tylko wyśle wiadomość tekstową SMS.

Przeczytaj krótką historię, która przydarzyła się mojemu przyjacielowi.

Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy, Piotr wyjechał na zasłużony dwutygodniowy urlop. Podobno nie ma ludzi niezastąpionych. Okazało się jednak, że są. Współpracownicy dzwonili co kilkadziesiąt minut. Wraz z mijającymi dniami komórka dzwoniła coraz rzadziej a po tygodniu pseudo wypoczynku wreszcie zamilkła. Można powiedzieć, że dopiero wtedy Piotr zaczął wypoczywać. Ale ta historia niestety nie kończy się happy endem. Któregoś dnia, tuż po godzinie czwartej nad ranem, nasz bohater otrzymał wiadomość SMS. Usłyszał sygnał telefonu, ale nie miał ochoty wstać z łóżka aby odczytać wiadomość. Później o niej  najzwyczajniej zapomniał. Telefon milczał przez cały dzień i zadzwonił dopiero wieczorem. Po zakończonej rozmowie Piotr przeczytał porannego SMS?a, który zmroził mu krew w żyłach. Informował on o zadziałaniu systemu alarmowego w jego domu. Za późno było na jakąkolwiek reakcję.

Nie ufaj usłudze SMS

Przesyłanie wiadomości SMS w sieciach komórkowych bywa zawodne. Zdarza się, że SMS?y docierają do odbiorcy z dużymi opóźnieniami, bądź też w ogóle nie dochodzą. Nawet jeżeli wiadomość tekstowa dotrze do odbiorcy, to nie ma żadnej pewności, że adresat ją odczyta. Zapomnij o SMS?ach! Twój alarm powinien dzwonić i to do skutku!

Zwykłe połączenie telefoniczne jest skuteczne

Nowoczesne systemy alarmowe, wyposażone są w urządzenia do powiadamiania, tzw. dialery, które wykonują normalne połączenia telefoniczne. W razie godziny ?W? dzwonią one na zaprogramowane numery telefoniczne. Jeżeli nie odbierzesz telefonu, to alarm wie o tym i konsekwentnie będzie próbował się z Tobą skontaktować. Na etapie uruchomiania systemu alarmowego ustalasz na jakie numery telefoniczne system ma zadzwonić, w jakiej kolejności, jak długo ma dzwonić i co ma zrobić, jeżeli dany abonent nie odbiera telefonu.

Na rynku dostępne są różne rozwiązania dla realizacji funkcji powiadamiania przez telefon. Nowoczesne centrale alarmowe fabrycznie wyposażane są w dialery współpracujące z tradycyjną, kablową linią telefoniczną. Jeżeli nie dysponujesz taką linią telefoniczną albo potrzebujesz dodatkowego zabezpieczenia, to alarm domowy możesz także wyposażyć w moduł GSM, czyli tak naprawdę specjalny telefon komórkowy. Wyglądem może on nie przypominać zwykłego telefonu. Do poprawnego działania potrzebuje jednak aktywnej karty SIM. Karta może być z najtańszym abonamentem.

Co możesz usłyszeć w słuchawce, kiedy zadzwoni Twój alarm? W zależności od funkcji urządzenia może to być komunikat słowny (standardowy albo nagrany wcześniej przez Ciebie) albo charakterystyczny dźwięk.

Trzy dobre rady, byś spał spokojniej

  1. Nie dowiesz się, że ktoś włamuje się do Twojego domu, jeżeli będziesz miał wyciszony dzwonek w telefonie. To oczywiste. Jeżeli masz taką możliwość, to dla połączeń przychodzących z numeru alarmowego ustaw maksymalną głośność dzwonka. W wielu telefonach można tak to zrobić.
  2. Już teraz zastanów się, jak zachowasz się, kiedy odbierzesz połączenie telefoniczne od swojego systemu alarmowego. Co wtedy zrobisz? Takie połączenie może zaskoczyć Cię w każdej sytuacji. Możesz być wtedy w pracy, na zakupach, na spacerze, w delegacji, albo na wczasach. Przemyśl i zaplanuj dokładnie wszystkie kroki swojego postępowania.
  3. Podpisz umowę na nadzorowanie Twojej instalacji alarmowej przez specjalistyczne służby monitoringu i ochrony a na pewno będziesz spać spokojniej.