Czy to możliwe? Alarmy domowe cierpiące na klaustrofobię?

Jest to możliwe, czytaj dalej. O niebezpieczeństwie występowania tego efektu informują niektórzy producenci systemów alarmowych, ale nie wszyscy. Musisz trzymać rękę na pulsie i pamiętać w jakich sytuacjach może Cię dotyczyć to niekorzystne zjawisko. Objawem występowania tej „choroby” są niewyjaśnione fałszywe alarmy.

Jakich alarmów domowych dotyczy efekt klaustrofobiczny?

Efekt klaustrofobiczny może występować zarówno w przypadku alarmów domowych bezprzewodowych jak i przewodowych. Dotyczy on jednego z elementów systemu alarmowego a mianowicie czujek ruchu.

Kiedy występuje efekt klaustrofobiczny?

Zjawisko to może występować wówczas, kiedy czujka ruchu zainstalowana jest w bardzo małym pomieszczeniu o wymiarach znacznie mniejszych niż zasięg czujki. Jakiś przykład? Proszę bardzo: czujkę o zasięgu znamionowym 18m instalujemy w małym pomieszczeniu porządkowym, na przykład w piwnicy o wymiarach 3m x 2m.

Efekt klaustrofobiczny może występować także wtedy, kiedy co prawda czujka chroni duże pomieszczenie (zasięg czujki jest odpowiedni do wielkości pomieszczenia), ale w polu działania czujki, w bardzo bliskiej odległości znajdują się  jakieś przedmioty. Im większe przedmioty i im bliżej się znajdują czujki, tym ryzyko występowania efektu jest większe. Zagrożeniem mogą być meble albo też składowane w pomieszczeniach materiały.

Jak się możesz przed tym ustrzec?

Odpowiednio dobieraj zasięg działania czujki do wielkości pomieszczenia. Przyjmuje się, że wielkość pomieszczenia w głównym kierunku ustawienia czujki nie powinna być mniejsza niż 1/3 znamionowego jej zasięgu.

Pamiętaj, że czujka o większym zasięgu nie jest wcale lepsza od czujki o mniejszym zasięgu, tylko dlatego, że ma większy zasięg.

Zwracaj uwagę na duże przedmioty znajdujące się bezpośrednio przed czujką – one także mogą powodować nadmierną wrażliwość czujki i fałszywe alarmy.

Zastanawiasz się czy dasz radę samodzielnie zainstalować alarm domowy?

Zapisz się na biuletyn JakiAlarm.pl, odbierz wartościowy poradnik za darmo i sprawdź się!

Zapisując się na biuletyn JakiAlarm.pl otrzymasz za darmo wartościowy poradnik „Czy z sukcesem i ogromną frajdą samodzielnie zainstalujesz alarm domowy? – Test kompetencji i cenne porady dla poszukujących najlepszych rozwiązań”

  • Będziesz otrzymywał również cenne porady dotyczące zabezpieczeń prosto do Twojej skrzynki E-mail

Podaj poniżej swoje imię i adres e-mail aby zapisać się na biuletyn „JakiAlarm.pl – Słowo daję, śpisz spokojniej!” i otrzymać wartościowy poradnik.

Szanuję Twoją prywatność. Twój adres e-mail zachowam wyłącznie dla siebie – posłuży on tylko do komunikacji między nami.