Jak działa czujka ruchu? Cz.2 Czujka mikrofalowa i czujka dualna PIR+MW

Czy wiesz co ma wspólnego radarowy pomiar prędkości z wykrywaniem nieproszonych gości w domu? W dalszej części artykułu przekonasz się, że bardzo wiele.

Już za chwilę poznasz zasadę działania czujki zespolonej PIR+MW. Na początku wyjaśnię co to jest czujka zespolona lub czujka dualna.

Czujka dualna, czasami nazywana jest również czujką zespoloną albo czujką kombinowaną. W uproszczeniu można przyjąć, że składa się ona z dwóch czujek, które współdziałają ze sobą i stanowią jedno urządzenie. Najczęściej spotykana kombinacja to złożenie pasywnej czujki podczerwieni i czujki mikrofalowej (w skrócie PIR+MW).

Po co łączyć dwie czujki?

Otóż zintegrowanie dwóch sposobów detekcji pozwala na połączenie zalet obu technologii i znaczne ograniczenie ich wad. Ogromną zaletą czujek zespolonych (PIR+MW, bo na takich się skupimy), jest podwyższona ochrona przed fałszywymi alarmami.

Czujka PIR działa trochę jak kamera termowizyjna. Nie potrafi więc odróżnić szybko nagrzewającego się pieca od wejścia człowieka do pomieszczenia. Z czujkami PIR będziemy mieli kłopoty (duże prawdopodobieństwo występowania fałszywych alarmów) w garażu, w kotłowni, w pokoju z kominkiem, w chłodni, na zewnątrz ? po prostu wszędzie tam, gdzie w normalnych warunkach w polu widzenia czujki pojawiać się będą przedmioty lub inne obiekty (np. gazy) o szybko zmieniającej się temperaturze.

Jak działa mikrofalowa czujka ruchu?

Aby zrozumieć działanie czujki zespolonej, najpierw musisz poznać zasadę działania samodzielnej czujki mikrofalowej. W tym miejscu powracamy do wspomnianego na samym początku radarowego pomiaru prędkości. Czujka mikrofalowa jest w zasadzie bardzo czułym i szerokokątnym radarowym miernikiem prędkości. Jeżeli w pomieszczeniu nic się nie porusza, to czujka nie generuje alarmu. Jeżeli obiekty w pomieszczeniu przemieszczają się w kierunku czujki lub od niej oddalają, to generowany jest alarm. Czujka mikrofalowa do detekcji ruchu wykorzystuje zjawisko Dopplera, podobnie jak to robią policyjne radary.

Emituje ona do pomieszczenia mikrofale. Fala elektromagnetyczna odbija się od przedmiotów, obiektów i ścian pomieszczenia oraz jej część trafia z powrotem do czujki. Czujka porównuje częstotliwość fali wysłanej z odebraną. Jeżeli mikrofale odbijają się od nieruchomych przedmiotów, to częstotliwość fali odegranej jest taka sama jak nadanej. Jeżeli mikrofale odbiją się od obiektu przemieszczającego się w kierunku czujki, to odbierany będzie sygnał o większej częstotliwości niż nadany. Jeżeli mikrofale odbiją się od obiektu oddalającego się od czujki, to odbierany będzie sygnał o niższej częstotliwości niż nadany.

Czujka mikrofalowa, podobnie jak pasywna czujka podczerwieni jest czujką przestrzenną. Jednak w przeciwieństwie do PIR jest czujką aktywną ? emituje ona do pomieszczenia mikrofale. Mikrofale przenikają przez niemetaliczne materiały, zatem mogą ?widzieć? przez cieńsze ściany, np. ściany działowe oraz okna. Zasięg czujek mikrofalowych należy dobierać bardzo starannie. Czujek tych nie należy kierować na ściany zewnętrzne i okna, gdyż w takich przypadkach wzrasta prawdopodobieństwo generowania fałszywych alarmów. Trzeba pamiętać, że czujka ?widzi?, to czego my nie widzimy. Zatem doskonale może wykrywać wodę przepływającą w rurach kanalizacyjnych wykonanych z plastyku.

Czujka mikrofalowa jest najbardziej czuła dla obiektów zbliżających i oddalających się od czujki, natomiast jest najmniej czuła dla obiektów przemieszczających się w stałej odległości od czujki. To dokładnie odwrotnie niż w przypadku pasywnych czujek podczerwieni.

Wracamy do czujek dualnych. Dzięki złożeniu czujki PIR z czujką mikrofalową uzyskujemy czujkę o świetnych właściwościach ? bardzo wysokiej odporności na fałszywe alarmy. Alarm jest generowany wyłącznie w sytuacji kiedy oba detektory jednoczeście zostaną pobudzone (w niektórych czujkach instalator może zmodyfikować to kryterium alarmu). Czujki dualne znakomicie nadają się do zabezpieczenia garażu, pokoju z kominkiem, czy kotłowni.

Poniższe zdjęcie przedstawia sytuację, w której klasyczna czujka PIR może generować fałszywe alarmy. Czujka została zainstalowana w sąsiedztwie kratki wentylacyjnej. Podmuch zimnego powietrza z kratki może wywołać fałszywy alarm. W tej sytuacji czujka dualna jest wiele skuteczniejsza.

Sklep z alarmami znajdziesz tutaj: http://www.kamery.pl/produkty/wszystkie-systemy-alarmowe/index.html