Jaki alarm do domu? Od czego zacząć? Część I

Jeżeli już uświadomiłeś sobie jak ważne jest wyposażenie domu w skuteczny system alarmowy i podjąłeś decyzję o jego zakupie i zainstalowaniu, to pierwszym krokiem jaki musisz wykonać jest określenie klasy systemu alarmowego. Wyróżnia się tylko cztery klasy, więc powinieneś w miarę sprawnie dokonać właściwego wyboru. Określenie klasy systemu alarmowego jest bardzo ważne, ponieważ od tej decyzji zależeć będzie wiele późniejszych wyborów związanych z doborem urządzeń i konfiguracją systemu.Proponuję abyś budował alarm domowy, który będzie zgodny z aktualną Polską Normą (mam tutaj na myśli normę PN-EN 50131 ? jest to Norma Europejska wprowadzona do Polskich Norm po 2000r. metodą uznaniową).  Pierwszy arkusz tej normy tj. PN-EN 50131-1:2007 ?Systemy alarmowe ? Systemy sygnalizacji włamania i napadu ? Wymagania systemowe? definiuje cztery klasy bezpieczeństwa uzależnione od przewidywanej (zakładanej) wiedzy przestępców. Najniższą klasą bezpieczeństwa jest Klasa 1 a najwyższą Klasa 4.

Rozważ wybór Klasy 1 jeżeli: ryzyko włamania lub kradzieży oceniasz jako małe. Przewidujesz, że intruz lub złodziej będzie posiadał niski poziom wiedzy o systemach alarmowych oraz dysponować będzie ograniczonym zakresem łatwo dostępnych narzędzi (na myśl przychodzą mi takie narzędzia jak nóż, wkrętak, młotek, łom, itp.).

Rozważ wybór Klasy 2 jeżeli: ryzyko włamania lub kradzieży oceniasz jako małe do średniego. Przewidujesz, że intruz lub złodziej będzie posiadał ograniczoną wiedzę o systemach alarmowych i używać będzie powszechnie dostępnych narzędzi i przenośnych instrumentów typu miernik uniwersalny (do powszechnie dostępnych narzędzi zaliczam standardowe narzędzia, które można kupić w każdym markecie budowlanym, między innymi metryczne klucze i wkrętaki).

Rozważ wybór Klasy 3 jeżeli: ryzyko włamania lub kradzieży oceniasz jako średnie do wysokiego. Przewidujesz, że intruz lub złodziej będzie biegły w dziedzinie systemów alarmowych, oraz posiadać będzie kompleksową gamę narzędzi i przenośne wyposażenie elektroniczne.

Rozważ wybór Klasy 4 jeżeli: ryzyko włamania lub kradzieży oceniasz jako wysokie. Klasa 4 ma zastosowanie, w przypadkach w których względy bezpieczeństwa mają pierwszeństwo przed wszystkimi innymi czynnikami. Przewidujesz, że intruz lub złodziej posiadać będzie możliwości lub środki do szczegółowego planowania włamania lub kradzieży, oraz dysponować będzie pełnym zakresem wyposażenia łącznie z możliwością podmiany części składowych systemu alarmowego.

Z mojego doświadczenia wynika, że dla domów jednorodzinnych oraz mieszkań zazwyczaj odpowiednie będzie zastosowanie systemu alarmowego w 2 klasie bezpieczeństwa.

 

Ale bywają także wyjątki, gdzie celowe jest zastosowanie systemu alarmowego zgodnego z wymaganiami dla klasy wyższej.

Jeżeli masz wątpliwości związane z określeniem właściwej klasy systemu alarmowego lub nie czujesz się na siłach by samodzielnie dokonać tego wyboru, to namawiam Cię abyś skorzystał z pomocy specjalisty.

Jeżeli już wiesz, jaką klasę bezpieczeństwa powinien posiadać Twój alarm domowy, to możesz przystąpić do projektowania zabezpieczenia domu lub mieszkania i jednoczesnego wyboru urządzeń.

Wszystkie zastosowane urządzenia muszą posiadać klasę co najmniej taką jak określona wcześniej klasa bezpieczeństwa dla całego systemu.

Tekst powstał przy współpracy z www.ip.pl