Alarmy domowe można podzielić na trzy podstawowe grupy:
- Alarmy przewodowe
- Alarmy bezprzewodowe
- Alarmy wykorzystujące zarówno techniki przewodowe jak i bezprzewodowe
Co to jest alarm przewodowy?
Jest to system alarmowy, w którym wszystkie elementy połączone są przewodami. Przewody potrzebne są do przenoszenia napięcia zasilającego oraz do wymiany informacji pomiędzy urządzeniami.
Prosty system alarmowy składa się z centrali alarmowej, klawiatury sterującej, czujek ruchu oraz dwóch sygnalizatorów. Skoro mamy tych kilka urządzeń, to mamy też kilka przewodów:
- Przewód zasilający centralę alarmową:
- od: głównej rozdzielnicy niskiego napięcia,
- do: centrali alarmowej zainstalowanej w dyskretnym miejscu w domu.
- Przewód klawiatury sterującej przeznaczony do zasilania klawiatury i komunikacji centrali z klawiaturą:
- od: klawiatury sterującej,
- do: centrali alarmowej.
- Przewody linii dozorowych przeznaczone do zasilania czujek oraz przekazywania informacji o alarmie i sabotażu:
- od: każdej czujki ruchu,
- do: centrali alarmowej.
- Przewody sygnalizatorów przeznaczone do zasilania sygnalizatorów, uruchamiania sygnalizatorów oraz przesyłaniu do centrali informacji o sabotażu sygnalizatora:
- od: każdego sygnalizatora,
- do: centrali alarmowej.
- Przewody linii telefonicznej przeznaczone do powiadamiania o alarmie; jeżeli dysponujemy jedną linią telefoniczną, na której pracuje aparat telefoniczny, to konieczne jest ułożenie przewodów (centrala alarmowa musi być włączona pomiędzy przyłącze operatora a aparat telefoniczny):
- od: przyłącza operatora (zwykle gniazda telefonicznego w domu lub łączówki telefonicznej)
- do: centrali alarmowej i następnie:
- od: centrali alarmowej
- do: aparatu telefonicznego
Jak widać na powyższym przykładzie nawet w najprostszym alarmie domowym, kilka przewodów ułożyć trzeba. Im więcej urządzeń w systemie, tym więcej przewodów.
Co to jest alarm bezprzewodowy?
Jest to system alarmowy, którego elementy komunikują się ze sobą bezprzewodowo ? prawie zawsze z wykorzystaniem fal radiowych. Urządzenia zasilane są z baterii lub akumulatorów. Zazwyczaj w systemach bezprzewodowych i tak trzeba ułożyć jakieś przewody, choćby przewód zasilający centralę alarmową. Mamy zatem dostępne na rynku systemy, które mógłbym określić jako ?bardziej bezprzewodowe? jaki i ?mniej bezprzewodowe?.
Czego obawiają się przyszli użytkownicy alarmów bezprzewodowych?
Po pierwsze martwią się żywotnością baterii a po drugie obawiają się możliwości celowego zakłócania transmisji radiowej.
Czy te obawy mogą być uzasadnione? Zauważ, że:
- Dobre systemy bezprzewodowe działają na zasilaniu bateryjnym nawet przez kilka lat. Zgodnie z obowiązującą normą, baterie muszą wystarczyć na okres co najmniej jednego roku. Uważam, że wymiana baterii, nawet co roku, nie jest zbyt uciążliwa. Dodatkowo, o zbliżającym się stanie całkowitego wyczerpania baterii użytkownik systemu musi być zawczasu poinformowany.
- Producenci bezprzewodowych systemów alarmowych stosują zaawansowane, objęte tajemnicą techniki i algorytmy, których zadaniem jest zwiększanie odporności systemów na celowe próby zakłócania transmisji radiowej. Złamanie zabezpieczeń dobrych systemów bezprzewodowych wymagałoby od potencjalnych złodziei użycia bardzo drogiej, specjalistycznej aparatury.
W praktyce do systemów bezprzewodowych podłączamy także urządzenia przewodowe
Większość alarmów bezprzewodowych daje możliwość jednoczesnego podłączenia konwencjonalnych, przewodowych detektorów: czujek ruchu, dymu, czadu, gazu, przycisków napadowych itp.
Tak jak pisałem już wyżej, w systemach bezprzewodowych zwykle konieczne jest przewodowe podłączenie:
- zasilania centrali alarmowej,
- klawiatury sterującej (manipulatora),
- koncentratorów sieci bezprzewodowej; aby rozległy dom objąć zasięgiem sieci bezprzewodowej, czasami konieczne jest zastosowanie kilku takich urządzeń; dostępne są systemy bezprzewodowe, w których koncentratory sieci wbudowane są w manipulatory,
- sygnalizatora zewnętrznego,
- linii telefonicznej.
Kiedy wybrać alarm przewodowy a kiedy bezprzewodowy?
Alarmy przewodowe wygodnie jest instalować w niewykończonych jeszcze pomieszczeniach, w trakcie budowy domu lub w czasie większego remontu. Kable do urządzeń dobrze jest wtedy ułożyć pod tynkiem.
W wykończonych już pomieszczeniach pozostaje ułożenie kabli w listwach natynkowych, które nie zawsze muszą się podobać, albo? zastosowanie systemu bezprzewodowego.
Urządzenia do alarmów przewodowych są z reguły tańsze od ich odpowiedników w wersji bezprzewodowej. Więcej natomiast kosztuje zainstalowanie systemu z uwagi na konieczność układania zdecydowanie większej ilości kabli niż w systemach bezprzewodowych.
W alarmach przewodowych nie ma problemu by w jednym systemie pracowały urządzenia wielu producentów: np. centrala z firmy DSC a czujki z firmy OPTEX. W systemach bezprzewodowych trzeba stosować urządzenia bezprzewodowe tego samego producenta. Jeżeli zdecydujesz się np. na alarm bezprzewodowy firmy BOSCH, to czujki do tego systemu będą oczywiście też z firmy BOSCH. Jeżeli system bezprzewodowy umożliwia także podłączanie czujek przewodowych to zwykle nie ma problemu z podłączaniem do niego standardowych przewodowych czujek innych producentów.
A Ty jaki system alarmowy wybierzesz do swojego domu? Przewodowy czy bezprzewodowy?