Sześć rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zainstalujesz czujki otwarcia okien i drzwi

Dowiedz się po co zabezpieczać czujkami okna i drzwi oraz przed czym nie ochroni Cię czujka otwarcia okna. Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Na rynku dostępnych jest wiele czujników przeznaczonych do sygnalizacji otwarcia okien i drzwi współpracujących z przewodowymi systemami alarmowymi. Zdecydowana większość z nich to czujki magnetyczne. Możesz się również spotkać z nazwą kontaktrony, ponieważ we wnętrzu czujnika magnetycznego znajduje się właśnie kontaktron. Czujka magnetyczna kosztuje od kilku do nawet kilkuset złotych. Za kilkanaście złotych można zakupić dobrą czujkę dla zabezpieczenia domowego skrzydła okiennego z PVC.

Urządzenia są bezawaryjne i jeżeli zostały starannie zainstalowane będą działać prawidłowo przez wiele, wiele lat.

1. Po co okna i drzwi zabezpieczać czujkami otwarcia?

Czujki otwarcia okien i drzwi mogą stanowić dodatkowe zabezpieczenie Twojego domu, podczas gdy główne zabezpieczenie stanowią przestrzenne czujki ruchu. Rozważ  zabezpieczenie tych okien i drzwi, które są łatwo dostępne z zewnątrz dla potencjalnego włamywacza. Na przykład znajdują się one na parterze, łatwo dojść do nich z daszków lub tarasów. Zwróć szczególną uwagę na okna i drzwi:

  • osłonięte drzewami lub inną roślinnością,
  • usytuowane w ciemnych, nieoświetlonych nocą miejscach,
  • usytuowane z tyłu domu w miejscach niewidocznych dla Twoich sąsiadów.

Może się tak zdarzyć, że czujki otwarcia drzwi i okien będą stanowić jedyne możliwe zabezpieczenie w pomieszczeniach. Dotyczy to np. pomieszczeń, w których w czasie czuwania alarmu muszą poruszać się osoby albo też ruchliwe zwierzęta.

Czujki otwarcia okien można stosować też w sytuacji, kiedy chcesz mieć pewność, że nikt nie opuścił pomieszczeń.

2. Jak działa czujka magnetyczna otwarcia okna lub drzwi?

Zasada działania takiej czujki jest bajecznie prosta ? bo i budowa czujki jest prosta. Czujka składa się z dwóch niewielkich elementów bardzo podobnych do siebie. Jeden element posiada wyprowadzenia elektryczne (zaciski lub odcinek przewodu) a drugi nie.

Element bez wyprowadzeń elektrycznych to magnes umieszczony w estetycznej obudowie. Montujesz go do skrzydła okna lub drzwi. Druga część czujki, przypominająca wyglądem część numer jeden, zawiera we wnętrzu właśnie kontaktron. Tę część czujki montujesz w ościeżnicy w taki sposób, aby po zamknięciu oba elementy czujki znalazły się w swoim sąsiedztwie.

Kontaktron posiada styk elektryczny. Kiedy ten element znajduje się w sąsiedztwie magnesu styk jest zamknięty. Jeżeli przy otwieraniu okna lub drzwi elementy czujki oddalą się od siebie, to styk kontaktronu otwiera się.

3. Jak podłączyć czujkę magnetyczną do centrali alarmowej?

Połączenia elektryczne styków kontaktronu wyprowadzone są na zewnątrz obudowy czujki w postaci zacisków śrubowych lub krótkiego odcinka przewodu. Czujkę magnetyczną podłączasz do centrali alarmowej w taki sam sposób jak zwykłą czujkę ruchu. Jedna czujka magnetyczna powinna pracować na jednej linii alarmowej centrali ? z małym wyjątkiem: dopuszcza się przyłączenie do tej samej linii alarmowej kilku czujek magnetycznych zabezpieczających skrzydła okienne tego samego okna.

4. O czym powinieneś jeszcze pamiętać i czym się kierować przy wyborze czujek magnetycznych?

Pamiętaj, że dostępne są wykonania czujek różniące się sposobem montażu i końcowym efektem wizualnym.

Znajdziesz w handlu czujki przeznaczone do montażu powierzchniowego. Elementy takich czujek przykręcasz lub przyklejasz do stolarki. Montaż jest bardzo prosty. Wzajemne ustawienie elementów czujki nie sprawia problemów nawet nowicjuszom. Nic nie trzeba wiercić w oknach lub drzwiach. Wadą tych czujek jest to, że je po prostu widać od wewnątrz. Niektórym Paniom mogą ciut przeszkadzać przy myciu okien. Są też przez to narażone na uszkodzenia.

Znajdziesz w handlu czujki przeznaczone do montażu wpuszczanego. W stolarce wykonujesz dwa niewielkie otwory, w których montujesz elementy czujki. Czujki montujesz w miejscach, które są całkowicie niewidoczne po zamknięciu okna lub drzwi. Można je dopiero zauważyć po otworzeniu okna lub drzwi, ale wyglądają wtedy jak łepek śrubki albo zaślepka wkrętu. Laik nie odróżni ich od podobnych elementów wyposażenia okna. Montaż czujek wpuszczanych jest bardziej skomplikowany niż czujek powierzchniowych. Prawidłowe wzajemne ustawienie elementów czujki jest trudniejsze ze względu na miejsce montażu (montaż musi być precyzyjny ? po zamknięciu magnes musi trafiać dokładnie w część z kontaktronem). Trudniejszy jest montaż okablowania, które musi przechodzić częściowo przez ościeżnicę.

Pamiętaj, że jednym z parametrów czujki jest zasięg działania, to jest maksymalna odległość pomiędzy dwoma elementami czujki, przy której czujka jest w stanie zasygnalizować stan zamknięcia. Może ona wynosić od kilku do kilkunastu milimetrów. Do rozklekotanych albo dużych drzwi lub okien zapewne będziesz potrzebował czujek o większym zasięgu działania.

Pamiętaj, że montaż czujnika na lub w metalowych elementach bardzo ogranicza zasięg. Jeżeli posiadasz metalowe skrzydła drzwiowe albo metalowe ościeżnice (co jest bardzo często spotykane) musisz zakupić czujki specjalnie przystosowane do montażu na/w metalowych powierzchniach.

Pamiętaj, że dla czujek magnetycznych, tak jak i dla pozostałych elementów systemu alarmowego, określa się klasy bezpieczeństwa. Stosuj odpowiednie czujniki do wymaganej klasy systemu alarmowego. Więcej o klasach możesz przeczytać w artykule: Jaki alarm do domu? Od czego zacząć? Część I. Czujniki wyższych klas posiadają wzmocnioną budowę, opancerzone wyprowadzenia przewodów, są też często zabezpieczone przed unieszkodliwieniem przez przyłożenie silnego magnesu od zewnątrz.

5. Jakie jest najlepsze miejsce do montażu czujki otwarcia?

To zależy od Twoich wymagań i preferencji. Czujkę w drzwiach montuje się zwykle na górze pod koniec skrzydła (po przeciwnej stronie zawiasów), w taki sposób aby niewielkie uchylenie drzwi skutkowało uruchomieniem sygnalizacji alarmu.

Czujki w oknach montuje się kierując się podobną zasadą co przy drzwiach. Jeżeli posiadasz uchylane od góry okna i chcesz mieć możliwość uchylenia okna przy czuwającym domowym alarmie (np. w nocy kiedy śpisz), to czujkę zainstaluj na dole okna po przeciwnej stronie zawiasów. Niewielkie uchylenie od góry okna nie spowoduje oddalenia magnesu od kontaktronu i sygnalizacja alarmu nie zostanie uruchomiona.

6. Przed czym nie ochroni Cię czujka otwarcia okna?

Czujka nie ochroni Cię niestety przed wybiciem lub wypchnięciem szyby oraz wejściem do pomieszczenia bez otwierania skrzydła.

Artykuł napisany z pomocą portalu nvr.pl