Tanie i dobre systemy ochrony zewnętrznej?

Jeżeli jesteś przyzwyczajony do alarmu stosowanego w domu, w pomieszczeniach, to sądzę, że ilość fałszywych alarmów generowanych przez systemy zewnętrzne może Cię przerazić.

Wydawać by się mogło, że wykonanie systemu zabezpieczeń zewnętrznych to „pikuś”, że wystarczy rozciągnąć jakiś magiczny drut, zainstalować domową czujkę ruchu na zewnątrz czy coś w tym rodzaju. Tymczasem jest o wiele, wiele trudniej. Naprawdę. Zaprojektowanie i wykonanie dobrego systemu ochrony zewnętrznej stanowi niemałe wyzwanie. Co zatem kryje się pod pojęciem „dobry system ochrony zewnętrznej”?

Dobry system ochrony zewnętrznej:

 1. dobrze wykrywa wtargnięcie intruza na teren chroniony,
 2. charakteryzuje się niską ilością generowanych fałszywych alarmów.

Jeżeli jesteś przyzwyczajony do alarmu stosowanego w domu, w pomieszczeniach, to sądzę, że ilość fałszywych alarmów generowanych przez systemy zewnętrzne może Cię przerazić.

Z tego powodu też systemy ochrony zewnętrznej stosowane są w obiektach ze stałą ochroną fizyczną, które mają możliwość szybkiej weryfikacji alarmów. Często służby ochrony wspomagane są innymi środkami technicznymi, takimi jak kamery monitoringu wizyjnego. Często też integruje się system alarmowy z systemem nadzoru wizyjnego, w taki sposób, aby naruszenie strefy ochrony powodowało automatyczne przywołanie na ekran monitora obrazu naruszonej strefy (zastosowanie kamer szybkoobrotowych).

Przy systemach ochrony zewnętrznej ilość fałszywych alarmów jest odwrotnie proporcjonalna do ceny systemu. Im tańszy jest system, tym ilość alarmów nieprawidłowo sygnalizowanych jest większa.

Skąd wynikają aż tak duże ilości tych fałszywych alarmów? Otóż wynikają one z zakłóceń pochodzących od środowiska:

 1. podmuchy wiatru, które poruszają roślinnością taką jak trawa czy gałęzie drzew,
 2. spadające lub niesione przez wiatr jesienne liście,
 3. wiatr poruszający ogrodzeniem czy nawet samymi urządzeniami ochrony,
 4. zwierzęta,
 5. duże wahania temperatury: w zimie -30 st. C a w lato nawet +40 st. C,
 6. zmiany wilgotności powietrza,
 7. padający deszcz,
 8. krople deszczu spływające po obudowach urządzeń,
 9. para wodna na obudowie (czasami też zamarzająca),
 10. opadające płatki śniegu a nawet zaśnieżenie całej czujki,
 11. grad,
 12. zamglenie,
 13. wyładowania atmosferyczne,
 14. oślepiające promieniowanie słoneczne.

Zobacz jak tego dużo. Czy zgodzisz się ze mną, że w domu jest cisza i spokój? No jasne –  bez porównania.

Dobry system ochrony zewnętrznej musi więc odróżnić intruza od tych wszystkich, wymienionych powyżej, czynników zakłócających. A w praktyce to wygląda różnie.

Chciałbym abyś zapamiętał ważną rzecz. „Dobre” i „tanie” w przypadku alarmów zewnętrznych – to dwa wzajemnie wykluczające się określenia. 

Zastanawiasz się czy dasz radę samodzielnie zainstalować alarm domowy?

Zapisz się na biuletyn JakiAlarm.pl, odbierz wartościowy poradnik za darmo i sprawdź się!

 

 • Zapisując się na biuletyn JakiAlarm.pl otrzymasz za darmo wartościowy poradnik „Czy z sukcesem i ogromną frajdą samodzielnie zainstalujesz alarm domowy? – Test kompetencji i cenne porady dla poszukujących najlepszych rozwiązań”
 • Będziesz otrzymywał również cenne porady dotyczące zabezpieczeń prosto do Twojej skrzynki E-mail

Podaj poniżej swoje imię i adres e-mail aby zapisać się na biuletyn „JakiAlarm.pl – Słowo daję, śpisz spokojniej!” i otrzymać wartościowy poradnik.